مـعـیـن الـحـق

 

اگر خدای متعال کمک کند سعی میکنم فقط معین الحق باشم و لاغیر.                                      

تغییرات سالانه

در طول سالهایی که طلبه بوده ام فقط سه چهار بار به دیدن نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رفته ام. قبل از طلبگی اسم همچین نمایشگاهی به گوشم خورده بود اما همیشه فکر میکردم این نمایشگاه هم چیزی شبیه سایر نمایشگاهای کتاب هست که در سایر شهر ها برگزار میشود.

یادم هست اولین بار دو سه تا از دوستان طلبه که در حجره شان کنار حجره ما بود به دیدن نمایشگاه رفتم . آن زمان مکان نمایشگاه هنوز تغییر نکرده بود ؛ با توجه به جیب خالی و بی هدف بودن حضور بنده در نمایشگاه و نیز نا اشنایی با فضای نمایشگاه بهره ی خاصی از آن همه کتاب نصیبم نشد.

یکی دو سال بعد به همراه اردوی مدرسه علمیه مان به دیدن نمایشگاه کتاب رفتم. آن سال وضع حجاب برایم چندش اور بود و همین شد که بعد از نماز ظهر و عصر بیشتر استراحت کردم تا بازدید از نمایشگاه.

آخرین دفعه دو سال قبل بود که برای بازدید از نمایشگاه به مصلای بزرگ تهران رفتم. این بار هم همراه اردویی که مرکز فقهی ( محل تحصیلمان ) برگزار کرده بود. هنوز وارد فضای نمایشگاه نشده بودم که از آمدنم به نمایشگاه پشیمان شدم. وضع حجاب شایسته کمالات یک انسان پاک نبود.

از آن سال تا کنون  دیگر به نمایشگاه نرفته ام ؛ هر چند خیلی دوست داشتم تازه های نشر و بخش کتب عربی را ببینم ؛ هر چند  " پکتا " کتابهای اسلامی را با پنجاه درصد تخفیف میفروخت ؛ هر چند دوره های کتاب 50 هزارتومانی را میشد با چیزی حدود نصف قیمت خرید ؛ اما گاهی دیدن یک صحنه ی ناپاک کافیست تا انسانی را از ادامه ی حیات روحانی اش محروم سازد.  

به هر حال نمایشگا کتاب – به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی کشور - هر سال باید نسبت به سالهای قبل تغییراتی داشته باشد. خب یکی از تغییرات همین تغییر حجاب بود !!!

  
نویسنده : معین الحـق ; ساعت ۱۱:٠٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩۱/٢/٢٦

بررسی مساله 207 مبانی تکملة المنهاج / مهلت پرداخت دیه در قتل شبه عمد

بسم الله الرحمن الرحیم

و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین و اللعن علی اعدائهم اجمعین

بررسی مساله 207 مبانی تکملة المنهاج / مهلت پرداخت دیه در قتل شبه عمد

 بحث در این است که دیه ی قبل شبه عمد در چه مدت زمانی قابل استیفا است؟ (یک ؛ دو یا سه سال ؟یا قول به تفصیل؟ )در مساله سه نظر است و ما ابتداءا کلمات فقها – رضوان الله علیهم – را مطرح کرده و سپس به نقد و بررسی آنها مینشینیم.

ادامه مطلب   
نویسنده : معین الحـق ; ساعت ٢:٢۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩۱/٢/۱٦
تگ ها : فقه ، مباحث جدید

اختلاف سن شتر در دیه قتل شبه عمد و حل اختلاف روایی/ با فرض عدم مالیت ابل چه کنیم

فقها – رضوان الله علیهم – مقدار دیه را چه در قتل عمد و چه در قتل شبه عمد و خطا صد شتر میدانند و لکن سوال این است که صد شتری که به عنوان دیه ی قتل شبه عمد پرداخت میشود از لحاظ سن و نوع چه تفاوتی با صد شتری که در قتل خطا و عمد پرداخت میشود دارد؟

همچنین امروز که شتر مالیتش به نسبت زمان سابق کمتر شده در فرض تغلیظ دیه چه باید کرد؟

 مقاله ی ذیل در مقام بیان راهکار حقوقی مساله است.

ادامه مطلب   
نویسنده : معین الحـق ; ساعت ۱:٤۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩۱/٢/٩