مـعـیـن الـحـق

 

اگر خدای متعال کمک کند سعی میکنم فقط معین الحق باشم و لاغیر.                                      

ملاک اعلم بودن مرجع تقلید

ملاک در اعلمیت مرجع تقلید چیست ؟

آیا ملاک تبحر در فقه و اصول و اشنایی با مسائل خمس و زکات و و ابواب فقهی است ؟

یا ملاک اعلمیت در رهبری و " ما یحتاج الیه المسلمین " است. ؟


ممکن است از برخی ادله استفاده کنیم که ملاک اعلمیت در رهبری و ما یحتاج الیه المسلمین است، مثلا امام عسکری علیه السلام یک نفر کاسب ( زیتون فروش و روغن فروش ) را به عنوان وکیل و ثقه خود انتخاب میکند در حالی که در ان زمان هم عالمان دیگری بوده اند. 

.........................
پ ن 1 :

(یوم الخلاص ص ۱۸۷):


ابوعمرو، عثمان بن سعید العمری الاسدی. وکیل جده الهادی (ع) و ابیه العسکری (ع) طیلة خمس سنوات قبل مولده، و کان یقلب بالزیات او السمان لانه کان یتاجر بالسمن ( عمری تاجر روغن بود ) 

پ ن 2 :

(یوم الخلاص ص ۱۹۲):
و قد کان سفیرا للقائم (ع) بنص من ابیه العسکری (ع) کما سبق فی شهادته. له و نبص من ابیه السفیر الاول و بتعیین من القائم عجل الله فرجه کما رأیت سابقا و کانت تزکیته قد سبقت من الامام العسکری فی کتاب لاحد اصحابه، قال فیه.
العمری و ابنه ثقتان فما ادیا فعنی یؤدیان و ما قالا فعنی یقولان فاسمع لهما و اطعهما فانهما الثقتان المأمونان.

پ ن 3 :
اینکه مراد از اعلم ، اعلم در ما یحتاج الیه المسلمین ، و اعلم در اداره جامعه اسلامی است شواهدی هم در سیره علمای اسلام دارد. مثلا : آیات ثلاث در قم بااینکه خود را مجتهد میدانستند و در مجامع علمی مورد تایید همگان بودند هم از لحاظ مراتب تقوا و هم از جهت مراتب علمی ، اما با امدن ایت الله بروجردی ره کرسی مرجعیت را به ایشان دادند .

نیز زمانی که مرحوم ایت الله حائری موسس ، به قم می ایند علمای قم کرسی مرجعیت را به ایشان میدهند و ایشان را به عنوان مرجع معرفی میکنند با اینکه در بین انان ایت الله قمی و و دیگران بوده اند. 

و امثال ذلک که میرساند مراد از اعلم ، اعلم در اداره جامعه اسلامی و ما یحتاج الیه المسلمین است.

  
نویسنده : معین الحـق ; ساعت ٢:٠٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩۳/۳/۱۱
تگ ها :