شیخ اشراق حوزه پرواز کرد

انا لله و انا الیه راجعون

امام زمان ، به شما تسلیت میگویم. امروز صبح همین خواستم وارد کلاس شوم کاغذی را دیدم که روی آن نوشته بود : ایت الله حاج شیخ یحیی انصاری شیرازی دار فانی را وداع گفت.

مرد بزرگی که از همان سالهای اوایل طلبگی با ایشان آشنا شدم. هرگز توفیق شاگردی ایشان رانداشتم اما همیشه برای من مجسمه ای از تقوا و  اخلاق بود.  30 سال شاگردی علامه طباطبایی ره کرده بود.  در منزل خشتی خود اتاقی داشت معروف به اتاق علامه ، که میفرمودند علامه طباطبایی هر وقت به منزل ما می آمدند در این اتاق مینشستند. و عکسی هم از علامه و امام خمینی در ان اتاق بود. الله اکبر از این همه وفاداری و قدر شناسی.

میگفتند نسب شریفش به جابر بن عبد الله انصاری ( صحابی پیامبر و زائر امام حسین علیهم السلام در اربعین ) میرسد ، همیشه سعی داشت دو زانو بنشیند ، از اخلاق او قلب رقیق و اهل گریه بودن بود و نیز بسیار خوش اخلاق و فوق العاده مهربان بود ، شجاع و ظلم ستیز بود ، در هنگام تدریس سرش را پایین می انداخت ، وقتی از ایشان سوال شد که چرا سر را پایین می اندازید میفرمودند : خواستم تا اگر کسی خواست از مجلس درس خارج شود خجالت نکشد ... ... ... چه بگویم که داغ این مرد توان نوشتن در من باقی نگذاشته. پدرش حاج شیخ زکریا ، بود که همزمان با رییس علی دلواری علیه انگلیس ها قیام میکند. منتهادلواری در بوشهر بوده و ایشان در داراب فارس. و عجیب اینجاست که در تاریخ معاصر کمتر از پدر فقیه و دانشمند ایشان که مجاهدی بزرگ بوده نام برده میشود.

ایت الله انصاری در فلسفه دارای تالیفات بودند و در افق اعلای فلسفه و عرفان قرار داشت.قد رشید و زبان بسیار مودبانه و شیرینش ...

کافیست در جلالت و عظمت این کوه اخلاق و تواضع و بزرگی حکایتی منقول از امام خمینی ره که روزی به حضرت امام میفرمایند : شما نگران پیشامد ها اتفاقات ناگوار برای انقلاب نیستید ؟

امام خمینی ره میفرمایند : تا زمانی که آیت الله بهجت و آیت الله شیخ یحیی انصاری برای انقلاب دعا میکنند خیر. ( مضمون حکایت که در ذهن دارم )

فردا در تشییع آن فیلسوف عارف و پارسا حضور خواهم داشت باشد تا نفس خوبانی که وی را تشییع میکنند این دل اتش گرفته آرام گردد.

به هر حال آن سبو و بشکست و آن پیمانه ریخت.

اکنون با دلی شکسته و قلبی مالامال از اندوه این مصیبت جانکاه را به محضر امام عصر عج رهبر معظم انقلاب و همه خوبان عالم تسلیت میگویم.

پ ن :

دلم برای چند چیز میسوزد : اول از فقدان ایشان برای جامعه . ب : از محرومیت خود از نفس قدسی آن پیر پارسا. ج : از اینکه چرا نسل جوان ما این ستارگان معنویت را نشناخت و چرا جامعه از از فیوضات این بزرگان بی بهره بود.افسوس که من و شما نشناخیم. افسوس.

لینک 1  لینک 2   لینک 3   لینک 4 لینک5 لینک 6

/ 0 نظر / 22 بازدید