چگونه خود را عالم و دیگران را بی سواد جلوه دهیم

4 - وقتی کسی از ما سوالی کرد ، با اخم بگوییم اخه این چه سوالیه ؟ دون شان شماست همچین سوالی بپرسید.

5 - از بزرگان هم عصر که در زمان ما در قید حیات هستند بد گویی کنید و گذشتگان را به سر انها بکوبید. مثلا بگویید : نائینی کجا ، اقای فلانی و فلانی کجا ؟

6 - دائما بگویید : فلانی علم دارد اما سیاست و اجتماعیات ندارد. یا برعکس سیاست دارد اما سواد ندارد.

7 - یکی دو فرع فقهی را همیشه خوب خوب خوب حفظ کنید و تا در یک جمعی مینشینید ان فرع فقهی را مطرح کنید. دیگران که نسبت به این بحث حضور ذهن ندارند فکر میکنند شما چه ادم با سواد و با حضور ذهنی هستید .

8 - چند سوال معما گونه همیشه به خاطر داشته باشید و تا کسی را دیدید همان سوال را از او بپرسید و بی سوادی او و علم دانش خود را به رخ او بکشید.

9 - اگر طرف مقابل ممحض در یک رشته هست بگویید : کسایی که فقط تو یه رشته کار میکنن و با رشته های دیگه کاری ندارن خیلی به درد نمیخوردن.

10 - اگر طرف مقابل در رشته های مختلف کار کرده بگین : اینایی که تو همه رشته ها ورود میکنن خیلی ملا نیستن. 

11 - اگر طرف اهل روزنامه و سایت های خبری نیست بگین : اینایی که با جامعه و سیاست اشنا نیستن خیلی سوتی میدن. اشتباه میکنن . با زمانه اشنا نیستن. راحت گول میخورن.

12 - ار طرف مقابل اهل روزنامه و سایت و اخبار هست بهش بگین : اینایی که اهل روزنامه هستند بی سوادن ، درس نمیخونن و ... 

 13 - در جمع دوستان باهاش یه شوخی زشت کنید. به طور تضمینی اونو کنف کرده اید. مثلا جلو روی استاد یا چند تا ادم محترم یهو بهش بگین : فلانی تو که صیغه ای سراغ داری فکر ما هم باش. بعدشم بخند تا خود طرف فکر کنه داریباهاش شوخی میکنی. اما در حقیقت تیر سه شعبه ای به دلش نشوندی. 

یا مثلا وقتی دیر میاد سر کلاس بهش بگین : فلانی چی میشه یه کم صبحها زودتر از خواب بیدار بشی ؟ 

14 - گاهی ترحم امیز با او برخورد کنید. مثلا بگین : فلانی این مطلب شاید برات سخت باشه فهمیدنش و یا مثلا بگین : این مطلب هنوز در حد شما نیست اجازه بده برات توضیح بدم. اینطوری با کنایه بهش گفتین که تو نمیفهمی و هنوز بلد نیستی م نباید یادت بدم. 

15 - ... ... ... 

پ ن : این نوشته در حقیقت  کنایه ای بود به کسانی که با ظاهر سازی سعی میکنند از خود شخصیتی بزرگتر از انچه هستند نشان بدهند  ، چه فرق است بین  آقا و خانمی که با تبرج و جلوه گری  در خیابان پز میدهد با کسی که سعی میکند با مثلا علم و دانش دروغین خود کلاس  و پرستیژ و شخصیت برای خود دست و پا کند ؟

بلکه این که ما در لباس پیامبر صلی الله علیه و اله و در حوزه امام صادق علیه السلام بعد از سالها تحصیل هنوز هم چنین اخلاقی داشته باشیم بسیار زشت تر از کار دیگران است.

/ 1 نظر / 79 بازدید
منافی

باید چند مورد اضافه کنی، مثل اینکه تو دوره سابق این مطلب رو گفتیم یا اینکه در محلّش گفتیم یا در محلش تحقیق شده. امان از هوای نفس، ولی چه حالی میده جیگر آدم واقعاً حال میاد!!!