نماز قضای پدر که بر فرزند واجب است

در مساله نماز قضای پدر که بر گردن فرزند یا پسر بزرگتر است تحقیق خاصی نکرده ام ولی شم فقهی و ذوق شخصی بنده چنین قضاوت میکند که این نماز در صورتی بر فرزند بزرگتر واجب است که پدر عالما عامدا و از روی بی توحهی تام ترک نماز نکرده باشد، به عبارت دیگر نماز خوانی باشد که سهل انگار به نماز بوده و گهگاه تارک الصلوه بوده.

دلیل این مطلب هم این است که اگر قرار باشد فرزند تمام نماز های ایم بلوغ پدر را قضا کند ، این حجم سنگین از نماز قضا چیزی شبیه به تملیف ما لا یطاق خواهد بود، مخصوصا که نوعا نماز قضای پدر ، بعد از سی یا چهل سالگی ِ فرزند، بر وی واجب میشود.( در بسیاری از موارد وقتی پدر فوت میکند فرزنددر سن بالایی قرار دارد).

حال این حدس چقدر قریب به واقع است الله اعلم.

/ 1 نظر / 14 بازدید
عمو عباس

سلام علیکم خسته نباشید وبلاگ خوش سیما و خوش عبارات شما را یک مرور کلی نمودم بسیار خوب بود بخصوص برای شروع و حفظ نگارشات و اطلاعات. یک نکته: اگر چه وبلاگ و مطالب آن شخصی است اما چون دیگران نیز میخوانند پیشنهاد میشود بهتر است در مورد ابراز نظرات فقهی از احتمالات و شم فقهی و ذوق شخصی بدون ابراز نظر قطعی فقهی خود داری شود البته شما خود دارای نظر و رای هستید. نکته دیگر:شعر مادر بسیار عمیق بود اگر وزن آن تصحیح شود انشاالله ماندگار خواهد شد. ان من الشعر لحکمتا و ان من البیان لسحر